BEBEKLERDE HIÇKIRIK NASIL DURDURULUR? Biz anneler hamilelikten itibaren zorlu, yorucu ama bir o kadar da eşsiz güzellikte bir süreç geçiriyoruz. Her anne, bebeği için her şeyin en mükemmelini yapmak için uğraşır. Araştırır, okur, bilen kişilere danışarak bu süreci atlatmaya çalışır. Bu süreçlerden biri de bebeklerde oluşan hıçkırık sorunudur. Bu, bebekliğin ilk birkaç ayında çok sık rastlanılan bir durumdur.

 Bebeklerde hıçkırık, anneleri ilk zamanlarda endişelendirebiliyor. Aslında, endişelenmeye gerek hiç gerek yok. Anneler, bebekleri iyi bir şekilde gözlemlediğinde hıçkırığın, bebeklerin karnı doyduktan sonra ortaya çıktığını görebilir. Çünkü, bebeklerde hıçkırık, sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Hıçkırık, bebeklerin karnının doyduğunu işaret eder. Karnı doyan bebeğin midesi, genişleyerek diyaframa baskı uygular. Bu baskı ile hıçkırık meydana gelir.

Bebeklerde hıçkırık tutmasının bazı nedenleri şunlardır


  • Hızlı bir şekilde beslenen bebeklerde hıçkırık olabilir. Beslenirken hava yutan bebekler de hıçkırık gözlenir. Bu sebep ile, bebeğiniz sakinken ve çok fazla acıkmadan bebeğinizi doyurursanız, daha az hava yutar.
  • Bebeklerin ayına ve damak yapısına uygun olmayan emzik kullanılması bebeğin hava yutmasına sebep olur. Bu da hıçkırığı tetikler.
  • Çok büyük ya da çok küçük biberon emziği kullanılması hıçkırık sebebidir.
  • Bebeği doyururken uygun pozisyonda tutulmaması hıçkırığı ortaya çıkarır.
  • Bebeğin gazının çıkmaması hıçkırık tutmasını tetikler.
  • Bebeğin ayına uygun olmayan yiyecekler yemesi, hıçkırığa neden olabilir.


Bebeklerde hıçkırığı, kaygılanmadan, birkaç pratik yöntemle geçirebilirsiniz.


  1. Öncelik olarak, bebeğiniz hıçkırmaya başladığı zaman, bebeğinizi emzirmeyi deneyebilirsiniz. Bebeği emzirdiğinizde hıçkırık geçebilir. 
  2. Eğer hıçkırık geçmediyse, bebeğinizi emzirdikten sonra, dik pozisyona getirerek sırtını sıvazlayıp hıçkırığın geçmesini sağlayabilirsiniz.
  3. Hıçkırık hala devam ediyor ise, birkaç çay kaşığı su vererek hıçkırık geçirilebilir.


 Bazı anneler, hıçkırık için limon suyu veriyorlar. Bu yöntem, bebeğin mide sağlığı için uygun bir yöntem değil. Biliyorsunuz ki, limon suyu asitli bir sıvıdır. Daha bebeğinizin sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için, limon suyu bebeğiniz için zararlı olabilir.

 Bazı durumlarda hıçkırık geçmiyor ise , mekan değiştirmenizde fayda vardır. Soğuk bir ortamdaysanız sıcak bir yere geçmeniz hıçkırığı geçirebilir. Çünkü soğuk  ortamlar hıçkırığı tetikler.


Merve Yüzlü

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu