BEBEKLERDE UYKU GİYİMİ NASIL OLMALI?  
    Anneler, bebeklerinin her ortamda üşüyeceğini düşünerek kat kat giydirir. Fakat, bulunduğunuz ortamın sıcaklığının artırılması, bebeğin üst üste giydirilmesi, annelerin en sık yaptığı hatalardan biridir. Bebeklerde uyku giyimi konusuna geçmeden önce, bebeğinizi hangi ortamda, nasıl giydirmelisiniz gözden geçirelim.

  • Yenidoğan bebeklerin ter bezleri düzenli çalışmadığı için terlemezler. Bu sebep ile, bebekleri çok kalın giydirmek, bebeklerde sıkıntıya sebep olur. Bebekler, bu sıkıntılarını, ağlayarak ifade etmeye çalışırlar. Bu şekilde, kat kat giydirilmeye devam edildiğinde, vücudunda isilik diye adlandırılan kızarıklıklar oluşmaya başlayabilir.

  • Çok sıcak ortamda bulunan bebeklerin burnu tıkanabilir. Bunun sebebi, sıcak ortamlarda havanın kuruması, nemin ise azalmasıdır. Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı, 22-23 derecenin altına düşmediği sürece, bebeğiniz üşümez.
  • Bebeğinizi beslediğiniz sırada, sıkı giydirdiğiniz zaman bebeğiniz bunalır ve ağlamaya başlar. Zaten, emmek için bir enerji harcayan bebek, kalın giydirildiği zaman daha çok bunalır. Oysa ki bebeğiniz, kucağınızdayken, sizin sıcaklığınız ona yeter ve rahatça karnını doyurabilir.
  • Kışın, bebeğinizi çok bunaltmayacak, pamuklu kıyafetler giydirmelisiniz. Özellikle, yenidoğan bebekler, vücut ısılarını ayarlayamadıkları için, sıcak ortamlardan hoşlanmaz. Evinizin nem oranını ve sıcaklığını iyi ayarladığınız sürece bebeğiniz huzursuzlanmaz.

Bebeğinizin Üşüdüğünü Nasıl Anlarsınız?


    Yenidoğan bebeklerin, elleri ve ayakları her zaman soğuk olur. Bu durum, üşüdüğü anlamına gelmez. Elinizi, bebeğinizin göğsüne ya da sırtına koyun. Eğer soğukluk hissediyorsanız, üşümüştür. Ya da bir ateş ölçer yardımı ile koltuk altından ateşini ölçün. 36 derecenin altında ise üşümüştür, 37 derecenin üzerinde ise sıcaklamıştır. Başka bir sebebi de ateşinin olmasıdır. Eğer üzerindekileri çıkardığınız halde, sıcaklık düşmüyor ise ateşi çıkmış olabilir, bir doktora danışın.

    Aslında, sizin bulunduğunuz ortamda, siz nasıl giyiniyorsanız, bebeğinize bir kat fazlasını giydirmelisiniz. Bu kural, her yerde geçerlidir.
Bebeğiniz, uykudan uyandığı zamanlarda kısa bir süreliğine yelek giydirebilirsiniz.


ÖNEMLİ: Bebeğinize kesinlikle, polyester, yünlü, naylonlu kumaşlardan yapılan kıyafetleri giydirmeyin. Yünlü kıyafetler sıcak tutsa da bebeğinizin cildinde alerjiye neden olabilir. Bebekleriniz için terletmeyecek, rahat edebileceği, pamuklu kıyafetleri tercih edin.Bebeğinizi uyurken nasıl giydirmelisiniz?


   Bebeklerin metabolizması, bizlere göre daha hızlı çalışır. Bu sebep ile uyurken, örtünmek istemezler. Uyurken üşümemesi için bebeğinize, pamuklu bir tulum, uyku tulumu, pamuklu pijamalar ve bir çorap giydirmeniz yeterli olacaktır. Üzerine, pamuklu bebek battaniyesi örtebilirsiniz. Uyurken, rahat hareket edebileceği, sıkmayan kıyafetler tercih etmelisiniz. Uyurken kesinlikle kat kat giydirmeyin. Aksi takdirde bebeğiniz, rahatsız olup uyanacaktır.
Merve Yüzlü
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu