BEBEKLERİN DİL GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ OYUNLAR    Bütün çocuklar için, oyun zamanları, en özel ve en sevdikleri zamandır. Biz anneler, bebeklerimizin en sevdiği, ilk oyun arkadaşıyız. Bebeğiniz ile yaptığınız her şeyi paylaşın. Mama zamanında, banyo yaptırırken, uyuturken sürekli bebeğinizle konuşun. Bu şekilde, hem dil gelişimini desteklersiniz, hem de bebeğiniz ile aranızdaki bağı, güçlendirmiş olursunuz. 

  Bazı anneler, bebeklerin, emerken yorulduklarını gördüklerinde, bebeklerine büyük delikli biberon alarak onları doyururlar. Bu yanlış bir hareket. Bebeklerin, dil gelişiminde, ilk ve en büyük etken, emme refleksidir. Bebeğinizin, emmesini desteklemeniz, dil gelişimi için sağlam adımlar atmanız anlamına gelir. Bebekler ve çocuklar için, oyun oynamak, eğlenceli olmanın yanında, gelişimi için çok önemli. Oyunlar sayesinde, hayal güçleri gelişir, insanlarla olan iletişimleri güçlenir ve yeni şeyler öğrenebilirler. Uzmanlar, bebeklerde dil gelişimi için, model alırlar ve taklit ederler diye belirtiyor. Bebeğinizin dil gelişimi için, öyle çok pahalı oyuncaklara gerek yoktur. Oyuncakların, nasıl ve ne şekilde kullanıldığı önemli. 

Peki, bebeklerimizin ve çocuklarımızın, dil gelişimi için neler yapabiliriz? 


  • Bebeğiniz, doğduğu andan itibaren, onunla sürekli olarak konuşun.
  • Bebeğiniz ile, ce-eee oyunu oynayın. Bu oyun, işitsel algısını güçlendirecektir. 
  • Şarkı söyleyin ve mimiklerinizi kullanın. Bebeğinizin de şarkıları öğrenmesi için, beraber söylemeye çalışın. O şarkı söylerken, sesini kaydedin. Tekrar tekrar dinletip, kendi sesine daha farklı şekilde dikkat etmesini sağlayın. 
  • Bol bol kitap okuyun. Resimli masal ve hikaye kitapları alıp, bebeğiniz ile beraber masal saatleri yapın. Onun da resimlere bakarak, hayal kurmasını ve anlatmasını isteyin. 
  • Bebeğiniz, 3-4 aylık olduğu dönemde, kendi kendine sesler çıkarmaya başlar. Siz de, bebeğinizin çıkardığı sesleri, yüksek bir ses tonu ile taklit edebilirsiniz. 
  • Dinleme becerisini geliştirmek için, farklı sesler çıkaran nesneler ve oyuncaklar faydalı olur.

Bebeğiniz ile beraber yaptığınız her şey, bebeğinizin dil gelişimini destekler ve çabuk konuşmasını sağlar. Doğduğu andan itibaren bebeğiniz ile sürekli konuşup, ona bir şeyler anlatmanız zekasını geliştirirken erken konuşmasında da önemli bir rol üstlenir. Unutmayın, bebekler ilgi ve sevgi ister.


Merve Yüzlü

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu