BEBEKLERİN ZEKA GELİŞİMİ
  Doğumun ilk gününden itibaren bebeğin beyni şekillenmeye başlar. Aileler çocuklara hayattaki en iyi başlangıcı vermek ister. Bunun en büyük kısmı da zeka gelişimi ile başlar. Ebeveynlerin bu konuda gözleri korkabilir ancak karmaşık görünse de aslında rutine bağlanan aktiviteler ile inanılmaz basit olabilir.

Ses, koku, renk ve hareket bakımından yoğunluk yaşadığında çocuğun beyni uyarılır ve bağlantılar yapmaya çalışır. Uyarılan bebekler gelişim açısından daha uzun yol kateder. Zeka gelişimine yardımcı olmak için değişik aktiviteler yapmak aslında oldukça kolaydır.

Bebeklerde Zeka Gelişimini Teşvik Etmek İçin Faaliyetler


Dokunma

Bebeğin zeka gelişimi için dokunmanın yararı büyük. Dokunmaya masaj, bebeklere özgü egzersiz hareketleri, saçlarını sevme gibi örnekler verilebilir.  Bebekler dokuların ayrımını bile yapabilirler. Farkı hissederler. Yumuşak bir battaniye ile ince dokulu bir bezin arasındaki değişikliği görürler.

Göz Teması

Bebeğinizle göz teması kurmak, zeka gelişimini desteklemenin basit bir yoludur. Bebek ile göz teması kurarken, konuşurken ya da gülümserken size cevap vermeye çalışacaktır. Zeka gelişiminde göz temasının önemi büyüktür.

Oyun

Bebeğinizle basit yüz kapama açma oyunu oynamak, beyinlerinin gelişmesine yardımcı olabilir. Bu, nesnelerin kalıcılığını sebep ve sonuç ile birlikte öğrenmelerini sağlar. 

Koku


Bebeklerde zeka gelişimi için kokunun önemi de büyüktür. Banyodan sonra cildine sürülen, güzel kokan bebek yağları bile zeka gelişimi için önemlidir.

Bebeğin Beynini Teşvik Eden Basit Aktiviteler

  1. Güven Verin: Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, onunla konuş ve gülümseyin.
  2. Hafifçe Sallayın: Bebeklerinizi çok yavaşça iki yana sallayın ve şarkı söyleyin.
  3. Çeşitli Sesler Çıkarın: Parmaklarınızı çekin, ellerinizi çırpın. Bebeğinizin bakmadığı taraflara da yapmayı ihmal etmeyin.
  4. Yüz İfadeleri Yap: Bebeğinize yapabileceğiniz farklı yüz ifadelerini gösterin.
  5. Yüz Kapama Açma Oyunu: Yüzünüzü kapatın ve ses çıkararak açın. Halk arasında çokça yapılan bir oyundur.
  6. Bebek Masajı Yapın: Bebeğinize, ayaklarından başlayarak hafifçe masaj yapın, ilerledikçe masaj yaptığınız vücut parçalarını adlandırın. Masaj yaparken yağ kullanmayı unutmayın.
  7. Bacaklarını Döndürme: Bebeğinizin bacaklarını çok yavaş bir şekilde bisiklete biner gibi hareket ettirin. Bir süre sonra bu hareketi kendinin de yaptığını göreceksiniz.
       
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu