ÇOCUK BAKIMINDA SIK YAPILAN HATALAR   Anne ve babalar, çocukları için her şeyi yapmaya çalışır. Ebeveynlerin, bebekleri için, yaptıkları bazı şeyler, kulaktan dolma ve yıllar boyu doğru olduğuna inanılarak yapılmış, hatalar serisidir. Hiç kuşkusuz, her anne ve baba bebeği için, en iyisini ister. Ama bu iyi şeyleri yapmaya çalışırken, yanlışlar da yapabilirsiniz. Bebeğiniz ile ilgili her şeyi, mutlaka, bebeğinizin doktoruna danışarak yapın. Bebeğiniz ile ilgili, en iyi bilgiyi, size verecek olan kişi doktorudur. 
    Bu yazımızda, sizler için, doğru bildiğiniz yanlışları, doğrusu ile anlatmak istedik. 


  • Bebeğinizin sık sık aranması sonucunda, anne sütünün yetmediğini düşünüp, mamaya başlamak

    Bebeğinizin, sık sık aranması ve ağlaması, aç olduğu ve sütünüzün yetmediği anlamına gelmez. Anne sütü, bebeğiniz için en yararlı besindir. Bebeğinizin 0-6 aylık dönemde, haftalık 150 gram ayda da 600-900 gram arası kilo alıyor ise, sütünüz var ve bebeğinize yetiyor demektir. Ekstra takviye mamaya gerek yok.

  • Bebeğin ateşi düşmüyorsa, antibiyotik kullanmaya başlamak

   Antibiyotik, çocukların vücudunda bulunun yararlı bakterilerin yok olmasına sebep olur. Bebeklik çağındaki çoğu hastalıklar, virüs ve enfeksiyon kaynaklı olur. Bu gibi hastalıklarda da antibiyotiğin yeri yoktur. Doktorunuza danışmadan, kesinlikle bebeğinize, herhangi bir ilaç vermeyin.

  • Uyumadan önce, bebeği doyurmak

   Bebek gece uyanmasın diye, uyumadan önce bebeği beslemek, en sık yapılan hatalardan biri. Bebeği, yatmadan önce doyurmak, bebeğin gereksiz yere kilo almasına neden olur. Ayrıca bebeği doyurduğunuz gibi yatırmak, reflüye sebep olabilir. Doğru olan, bebeğiniz acıktıkça onu beslemektir.

  • Yemek yemesi için, çizgi film seyrettirmek 

   Bebeğim ağzını açmıyor, başka türlü yemek yediremiyorum, diyerek bebeğinize tablet, telefon vermek, kesinlikle yanlış. Bebeğiniz, bu durumu alışkanlık haline getirir ve sürekli ister. 2 yaşından önce bebeklere televizyon ve tablet izletmenin zeka ve dil gelişimini olumsuz yönde etkilediğini de belirtmek isterim. Bunun yerine, bebeğiniz ile sohbet etmeyi ve yemesi için ısrarcı olmamayı deneyin. 

  • Emmeyen bebeği, zamanından önce ek gıdaya geçirmek

   Maalesef, her bebek anne sütü alamıyor. Anne sütü yerine, formül mamalar kullanılıyor. Fakat, anne sütü almıyor diye bebeği, erkenden ek gıdaya başlatmak, doğru değildir. Erkenden ek gıdaya başlayan bebek, sindirim problemleri, alerji, enfeksiyon gibi pek çok sorun yaşayabilir. Ek gıdaya erken geçen bebek, bu gıdalara alıştıkça, anne sütünü daha az emecek ve annenin sütü kesilecektir.


Merve Yüzlü
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu