ÇOCUKLARDA HAZIR / PAKETLİ GIDA TÜKETİMİ VE ZARARLARI   Günümüzde, o kadar çok paketli gıda var ki, artık her şeyin dondurulmuşunu, paketlisini bulabiliyoruz. Peki sizce bu paketli gıdalar ne kadar yararlı? Her şeyin hazırını bulduğumuz için, tüketim kolay oluyor. Biz yiyoruz, bebeğim de yesin, çocuğum da yesin, bir kereden bir şey olmaz diyoruz. Hem kendimize, hem de çocuklarımıza verdiğimiz paketli gıda zararları, saymakla bitmiyor.

   Çocuklarımız için, zararlı olan bu hazır ve paketli gıdaları, beraber inceleyelim.

Hamburger


   Hamburgerin yapılışında trans yağ kullanıldığı için, oldukça zararlıdır. Trans yağ, en zararlı yağ türüdür. Obeziteye ve kalp hastalıklarına yol açabiliyor. Özellikle sık tüketimlerde çocuklarda olumsuz etkiler bırakıyor.

Renkli Şekerler


   Şekerlerin içinde, boya yapıcı kimyasallar var. En başta, diş çürümesi, kalp hastalıkları, obezite, diyabet, kanser, kemik erimesi gibi birçok hastalığa davetiye çıkaran şekerleri hayatınıza asla sokmamalısınız. 

Cipsler


   Cipslerin, içinde bulunan yağ ve tuz, oldukça zararlı. İçinde bulunan yağ, kalp hastalıkları başta olmak üzere, birçok hastalığa sebep oluyor. Cipslerin içinde, çin tuzu bulunuyor. Ve bu çin tuzu, paketli gıdaların bir çoğunda mevcut. Paketin içindekiler bölümünde, E621 olarak belirtilir. Çin tuzu, bireylerde, bağımlılık yapmaya neden oluyor. Alzheimer, Parkinson, epilepsi, obezite, şeker hastalığı gibi, pek çok hastalığa, sebep oluyor. Böbrek ve karaciğerlerde hasara yol açıyor.

Salam – Sosis


   Salam ve sosisin içinde, sodyum nitrit bulunur. Ve bu madde, kansere neden oluyor. Salam ve sosis gibi işlenmiş gıdalar çocuğunuzun sağlığı için büyük tehdit! 

Jelibon


   Jelibonlar, büyük baş hayvanların etlerinden sıyrılmış kemiklerin, kaynatılması ile elde ediliyor. İçinde, tam olarak ne olduğu, hala bilinmiyor. İçeriğindeki renklendirici ve boyalar, kansere yol açıyor. Jelibon, vücutta en çok kalan, atılması zor gıdalar arasında yer alıyor.

Hazır tatlılar – Pastalar


   İçinde, glikoz ve fruktoz bulunur. Çocukların beslenmelerinde, bu maddelerin yeri yok. Obeziteden kalp hastalığına kadar, birçok hastalığa, sebep oluyor.


   Bütün hazır ve paketli gıdalara bakıldığında, hepsinin ortak özelliği, doğal olmayışıdır. Dışarıdan, mümkün olduğu kadar, yemek yemeyin. Çocuklarınıza da yedirmeyin. Çocuğunuzun, daha sağlıklı olması için beslenmesine çok dikkat edin. Çocuğunuza ve kendinize, evde kendi yaptığınız ve içinde, ne olduğunu bildiğiniz, yiyecekleri yedirin. Dışarıdan bir poğaça bile almayın. Hazır poğaçalarda alba yağı denilen oldukça kalitesiz ve sağlığı tehdit eden bir yağ kullanılıyor. Kendiniz ve çocuklarınız için maksimum seviyede ev yemeği hazırlayın.


Merve YüzlüDesigned with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu