DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİNDE OYUNCAK TERCİHİ   Bebeğinizin, belki de en zorlu dönemi, diş çıkarma dönemidir. Bu dönemde, anne de bebekte, zor zamanlar geçirir. Annenin, bu diş çıkarma döneminin, geçici bir süreç olduğunun bilincinde olması gerekir. Bebeğinizin, diş çıkarma dönemi ile birlikte her şeyi ağzına götürme dönemi de başlar. Bebekler, ellerine aldıkları şeyleri merak ettikleri kadar, diş kaşıyıcı olarak da kullanırlar. Diş çıkarma dönemini, rahat atlatabilmeniz için, bebekler için üretilen oyuncakları, tercih etmelisiniz.

   Diş çıkarma döneminde, bebeğinize oyuncak alırken, peluş ve tüylü oyuncaklardan sakınmalısınız. Bebeğiniz, bu dönemde her şeyi ağzına soktuğu için, bu tür oyuncakların, tüylerini yutma riski var.

   Bebekler için üretilen özel diş kaşıyıcılar, anne ve bebek için iyi bir alternatif olabilir. Diş kaşıyıcılar esnek, bebeğe zarar vermeyen bir yapıya sahiptir. Bebeğiniz, bir yandan dişlerini kaşırken, diğer yandan da tutma, dokunma gibi becerilerini geliştirir.

   Bu dönemde, bebeğinize, küçük parçalı oyuncak vermekten kaçının. Her şeyi, ağzına götüren bebeğinizin, küçük parçaları yutma ihtimali vardır. Bu dönemde, sivri uçlu ya da sivri kenarlı oyuncaklar, bebeğe verilmemeli. Bebeğinizin, tutma ve kavrama becerisi tam gelişmediği için, kendine zarar verebilir.

   Bebeğinize oyuncak seçerken, kanserojen madde içermediğine emin olun. Bebeğiniz, bu tür oyuncakları ağzına aldıkça, bu maddeler ortaya çıkmaya başlar. Bebeğiniz de kanserojen olan bu maddeleri, yutabilir.

   Güvenli olduğunu bildiğiniz markanın oyuncakları ve diş kaşıyıcıları, bebeğinizin diş çıkarma döneminde, rahatlıkla oynayabilmesini sağlar. Özellikle, oturmaya başladığı dönemde, bebeğinizin eline, ona zarar vermeyecek, çıngıraklar ve diş kaşıyıcılarından verebilirsiniz.Bunlar bebeğinizin, hem iyi vakit geçirmesini sağlar hem de dişlerini kaşımasına yardımcı olur.

   Bebeğinizin diş çıkarma döneminde, diş kaşıyıcı seçerken silikon ya da kauçuk olan maddeleri seçebilirsiniz. Silikon ve kauçuğun, sağlığa hiçbir zararı yoktur. Bebekleriniz, rahatlıkla kullanabilir. Silikon diş kaşıyıcılar, hem sağlam hem de esnek olduğu için, bebeğinizin ısırıklarına dayanabilir. Kauçuk diş kaşıyıcıları da aynı şekilde, esnek yapısı ile bebeğiniz için kullanışlı olacaktır.

  Sulu diş kaşıyıcıları da bebeğiniz için, iyi bir alternatif olabilir. Sulu diş kaşıyıcılarını, buzdolabında soğutup, bebeğinize verebilirsiniz. İçindeki su, soğuduğu zaman bebeğinizin ağrısını rahatlatabilir. ,

   Oyuncakların üzerinde, zararlı kimyasal boyalar olabilir. Bebeğiniz, bu oyuncakları ağzına sokarak, kendisine zarar verebilir.

   Bu dönemde, bebeğinizin parlak ve zıt renkler ilgisini çeker. Bebeğinizin, sevebileceği gibi oyuncaklar tercih etmelisiniz. Ses çıkaran oyuncaklar, çıngıraklar, bebeğinizin ilgisini çekebilir.

Merve Yüzlü

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu