EMZİREN ANNE HAMİLE KALABİLİR Mİ?   Anne ile bebeğin arasındaki, en güçlü bağ, emzirmektir. Emzirmek, hem anne sağlığı, hem de bebek sağlığı için çok faydalı. Bebekler için anne sütü, özellikle ilk 6 ay oldukça önemli. Yeni doğum yapmış, bebeğini yeni kucağına almış her anne ve baba, bebeği ile ilgilenmeyi ve ona zaman ayırmayı ister ve ikinci bir bebek fikri çoğu anne ve babayı korkutur.

   Peki, emzirme dönemi devam ettiği sürece, hamile kalma ihtimali var mı ?

   Bazı anneler de,  “emzirdiğim için hamile kalmam” gibi, bir düşünce var. Halk arasında, sütün koruması diye bilinir. Ama bu düşünce, kısmen yanlıştır. Çünkü emziren anne, belli bir süreye kadar, hamilelik ihtimalini düşürür, ama tamamen korunamaz. Emzirmek, hamilelik ihtimalini düşürse de, bir korunma yöntemi değildir. 

   Annelerin, emzirme döneminde beyinlerindeki prolaktin hormonu, süt salgılamalarını sağlar. Beyin buna bağlı olarak yumurtlama hormonlarını baskılar. Bunun sebebi ise, bebeğin anne sütünden ve ilgisinden kesintisiz bir şekilde yararlanabilmesidir. Bu dönem, doğum yaptıktan sonra ilk 4 ya da 6 kadar sürer. Bebek ek gıdaya geçtiği dönemden sonra, bebeğinize sadece su dahi verseniz, bu hormonun süt salgılama seviyesi düşer ve hamilelik riski yükselir. Hatta bu dönemde, yumurtlama hormonları, daha aktif çalışır.

   Emzirme döneminde, hamile kalmak düşünüldüğü gibi, seyrek rastlanan bir durum değildir. Plansız hamilelikler, bu durumun en büyük örneği. Bu nedenle doğum yapan annenin, vücudunun toparlanması, bebeğine sağlıklı bir şekilde bakması ve psikolojik olarak kendini tekrar hamileliğe hazır hissetmesi için korunarak cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Uzmanlar, ikinci bir hamilelik için, en az, 11 ay kadar beklenilmesi gerektiğini söylüyor. Emzirirken, hamile kalmanız durumunda, bebeğinizi sütten kesip kesmeyeceğinizi, doktorunuza danışmalısınız. 

    Özet ile hamile kalma ihtimalinizin gerçekleştiği durumları sıralayalım.

·         Annenin, lohusalık kanaması dışında, regl kanaması başlamışsa,
·         Bebeğiniz, ek gıdaya geçtiyse,
·         Bebeğiniz, 4 ya da 6 aylık dönemi geçti ise, hamile kalma ihtimaliniz çok yüksektir.

   Fakat;

·         Annenin, adet kanamaları başlamamışsa,
·         Bebek, sadece anne sütü alıyorsa,
·         Bebek, 6 ayı geçmemişse, gebelikten korunmanız oldukça yüksektir.


Yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var. :)


Merve Yüzlü


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu