EMZİRME SIRASINDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
   Emzirmek, anne ve bebeğin arasındaki bağı, güçlendirir. Bu dönem, hem bebek için, hem de anne için öğrenilmesi gereken bir süreçtir. Emzirme dönemini, rahat bir şekilde geçirebilmeniz için, dikkat etmeniz gereken, bazı şeyler var. 

    Emzirme döneminde, bol bol sıvı tüketmeniz gerekir. Gün içinde, en az 1.5- 2 litre sıvı tüketilmelidir. Çay, kahve, sigara asla tüketilmemelidir. Çay ve kahve, bebeklerde, gaz ve uyku problemleri yapabilir. Sigaranın zararlarını bilmeyen yok diye düşünüyoruz. Sigaradaki zararlı maddeler, sütünüz ile birlikte direkt olarak, bebeğinize geçiyor.

    Sütünüzün kalitesi, beslenmenize bağlı. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslendiğiniz zaman, sütünüzün kalitesi artar ve bebeğiniz de, sağlıklı bir şekilde beslenmiş olur.

    Emzirmenin en önemli noktası, bebeğin, anne memesini doğru bir şekilde kavrayabilmesidir. Bebeğiniz memenizin kahverengi kısmını tamamen ağzına almalıdır.

    İlk emzirme döneminde göğsünüzde, acı hissedebilirsiniz. Göğsünüzde, çatlaklar olabilir. Bu çatlaklar, göğsünüzün sürekli ıslak kalmasından dolayı oluyor. Bu dönemde, silinmesine gerek kalmayan, göğüs ucu kremleri sürebilirsiniz. Ya da bitkisel yöntemler, deneyebilirsiniz. Göğsünüzün, kuru olduğundan emin olun. Eğer göğsünüzdeki çatlaklar, hala geçmiyorsa, emzirme pozisyonunuzu gözden geçirebilirsiniz. 

    Meme ucunuza, göğüs ucu kremi dışında, kozmetik içerikli herhangi bir krem, sürmeyin. Emzirdiğiniz sürede, göğsünüzü koruyacak maddeler, meme ucundaki bezlerden salgılanıyor. Memenizin temizliğinden emin değilseniz ve bebeğiniz emmek istiyorsa, sütünüzü biraz elinizle sağıp, memenize sürerseniz, göğüs ucunuz temizlenecektir.

    Beslenme sıklığını, bebeğinizin isteğine göre ayarlayın. Ortalama bir emzirme seansı, 20 dakika sürer. Tabii bu süre, her bebekte farklılık gösterir.

    Bebeğinizi, bir memenizdeki süt bitmeden, diğer memenizi emmeye geçirmeyin. İlk emzirme sırasında, ilk gelen süt çok sıvıdır. Emdikçe koyulaşmaya başlayan süt, bebeğinizin karnın doymasını sağlar.

    Emzirirken, bebeğinizin burnundan ve rahat bir şekilde, nefes aldığından, emin olun. Burnu tıkanan bebek, sizi rahatlıkla ememez. Bazen, bebeğinizin burnunu, göğsünüz kapatabilir. Yeni doğan bebekler, kendini kurtarmayı bilemediği için, boğulma riskleri olur. Emzirirken, mutlaka dikkat etmeniz gerekir.


    Emzirmeden sonra, bebeğinizin gazı mutlaka çıkarılmalıdır. Emme sırasında bebekler, bazen hava yutabilirler ya da sindirim esnasında, midede gaz oluşabilir. Bu gazın, bebeğinizi rahatsız etmemesi için, mutlaka çıkarılması gerekir.Merve Yüzlü
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu