HAMİLELİK DÖNEMİNDE ANNENİN PSİKOLOJİK DURUMU BEBEĞİ NASIL ETKİLER?    Hamilelik döneminde anne adayları, hormonal değişimler, stres, sıkıntı ve fiziksel değişiklikler yaşayabilir. Hamilelik döneminde, hamileliğim nasıl geçecek? Doğumum nasıl olacak? Ben nasıl bir anne olacağım? gibi, bazı kaygılar yaşanabilir. Bu dönemde birçok kadın, kontrol edemediği duygu değişiklikleri yaşar. Hamilelik döneminde, aşırı duygusallık, ani ağlama krizleri ve alınganlık yüksek seviyededir. Bu hormonal etkilerin yanında bir de, dış çevreden kaynaklı stres ve sıkıntı hamile olan kişiyi olumsuz etkiler. Bu tür sıkıntılar, anne karnındaki bebeği de olumsuz yönde etkiler. Özellikle, hamileliğin ilk haftaları çok önemlidir. Anne karnındaki bebekğin 8. haftadan itibaren, dokunma hissi ve hafızası oluşmaya başlar. Anne adayı, hamilelik döneminde strese girdiği zaman, kortizol adrenalin salgılamaya başlar. Bu salgı da, plesentadan bebeğe geçer. Bu sebep ile, stres ve üzüntü kaynağı olabilecek her şeyden mümkün olduğunca uzak durulması gerekir. 

  Anne adayında hamilelik boyunca bulantı, kusma, halsizlik gibi durumların yanı sıra sürekli uyku hali, mutsuzluk, karamsarlık, sürekli ağlama hali gibi durumlar varsa, bu hamilelik depresyonunu işaret eder.  Hamilelik depresyonu, bebeğin gelişimini de etkilediği için, bir uzman desteği almanızda fayda vardır. 

   Bebek, anne karnında her şeyi hisseder. Hamilelik depresyonu, çevresel kaynaklı stres, sıkıntı, üzüntü, bebeğin anne karnındaki gelişiminin geriliğine neden olabilir. Doğumdan sonra ise, konuşma güçlüğü, konsantrasyon bozukluğu, algıda güçlük, içe kapanıklık, saldırganlık gibi sıkıntılar yaşanabilir.

   Anne adayının, hamilelik döneminde geçirdiği travmalar, doğumdan sonra bebeğin büyüyüp, ergenlik dönemine geldiğinde, depresyon ya da şizofreni gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini artırır.

   Hamilelikte stresten korunmak için, yapmanız gereken yapmanız gereken şeyler de vardır.
Anne adaylarının hamilelik döneminde sadece bedenine değil, psikolojisine de dikkat etmesi gerekir. Tabii ki her hamilenin yaşadığı, bebeğinin gelecek kaygısı, maddi sorunlar, iyi bir anne olma düşüncesi gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ancak, bu düşünceleri psikolojinizi bozacak dereceye getirmemeniz gerekir. Bu gibi düşünceleri kontrol altında tutamıyor, sürekli stres yaşıyorsanız, kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için mutlaka, bir uzmandan destek almanız gerekir. Psikolojik destek, bu stresi tamamen yok edemese de, en aza indirerek kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

   Anne adayı, çevresi ile de bu tür sıkıntılarını paylaşırsa, rahatladığını hissedecektir. Anne adayının, ruhsal olarak rahatlaması, bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiler.


Merve Yüzlü
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu