HAMİLELİKTE ALINMASI GEREKEN İDEAL KİLO   Hamilelik, bir kadın için dünyanın en güzel şeyi. Peki ya alınan kilolar? Her kadının kabusu olan fazla kilolar hamilelikte de kapınızı çalabiliyor. Hamilelikte kilo alımı kontrol altında tutulmazsa anneleri çok zor bir sürece sürükleyebilir. Hamilelikte ideal kilo sınırlarında kalabilmek için sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz gerekir.

  Her anne adayının aklında aynı soru var. Gebelik süreci için belirlenmiş olan bir kilo sınırı var mı?  

  • Hamilelik dönemi için her annenin ideal kilosu başkadır fakat normal standartlar 9-12 kilo arasında olmasıdır. 
  • İdeal kilo aralığı anne adayının çok zayıf ya da çok kilolu hamile kalmış olmasına göre farklılık gösterebilir. Çok zayıf hamile kalan anneler için bu aralık 15-17 kilo olurken, çok kilolu hamile kalan anneler için 7-8 kiloya kadar inebilir.

Hamilelikte Aylara Göre Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

  • Hamileliğin ilk üç aylık dönemi 1. Trimester olarak adlandırılır. Bu dönem, hamileliğin 13. haftasına kadar olan dönemi kapsar. Bu sürede alınması gereken ideal kilo 1-3 kilodur. Hamilelikte ilk üç ay bulantı ve kusma sorunu yaşayan anneler kilo almak yerine kilo kaybedebiliyor. 
  •  2. Trimester yani hamileliğin 4-5-6. aylarında her ay için ortalama bir kilo alımı normal kabul edilir. Bu süreçte anne varsa bulantı ve kusma sorunlarından kurtulmuş olur. Olası iştah açılmaları kontrol altında tutulmalıdır.
  • 3. Trimester yani hamileliğin 7-8 ve 9. ayları en çok kilo alınan süreçtir. Bu dönemde alınması normal ortalama kilo her ay için iki kilo olarak belirtilir.

Nasıl Tartılmalısınız?

 Doktorunuz düzenli olarak kilonuza bakacak fakat evde de tartılmak istemeniz normal. Bu durumda yapmanız gereken tartıya çıktığınızda çıplak, aç, bağırsaklarınız ve idrar torbanız boş bir durumda olmak. Tartının düz ve sert bir zeminde olduğundan da emin olmalısınız. 

Sağlıklı Beslenme Programı Oluşturun

    Hamilelik sürecinde anne adayının kendisi ve bebeği için yapabileceği en büyük iyiliklerden biri sağlıklı beslenmektir. Doğru bir beslenme düzeni bebeğin iyi gelişmesine destek olurken anne adayının da ideal kilo aralığında kalmasını sağlar. Ben hamileliğim boyunca 11 kilo aldım. İlk hafta 8 kilosu gitti. Kalan üç kilo nasıl gitti hiç anlamadım :) Şanslı bir bünyeye sahip olduğumu kabul ediyorum. Peki ya siz kaç kilo aldınız?
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu