HAMİLELİKTE KALÇA AĞRISI NEDEN OLUR?   Birçok kadında, hamilelik sırasında, kalça ağrısı görülebilir. Bu ağrılar, aniden gelen bir yanma, hafif bir ağrı ya da keskin, şiddetli bir ağrı olabilir.  Ağrı, kalçanızın herhangi bir yerinde oluşabilir. Bazı hamilelerde, ilk zamanlar bu ağrılar olmayabilir. Ama bebek büyüdükçe, ağrıların ortaya çıkması muhtemeldir.

  Rahminiz genişledikçe, kemiklerde baskı oluşur. Bu baskı nedeni ile bacaklarda, karıncalanma, uyuşma ve ağrı görülür. Bazen, vücudun sıvı tutması ve stres de kalça ağrılarına neden olabilir. Çok fazla ayakta kalmak, otururken aniden kalkmak ve ani dönmelerde, kalça ağrısı artabilir.

   Sadece hamilelikten ya da rahmin büyümesinden dolayı, kalça ağrısı olmaz. Anne adayının, gün içinde ağrıya sebep olabilecek herhangi bir hareketi ya da anne adayının, önceden var olan bel fıtığı da kalça ağrısını tetikleyebilir.

   Hamilelikte bel ağrısı, genelde 3. trimesterde görülür. Fakat daha erken başlayan ağrılar da olabilir. Bu ağrılar, anne adayının hamile kalmadan önceki, fiziksel aktivitesine göre değişiklik gösterebilir. Annenin hamilelik sırasında, sürekli hareketsiz kalması, aşırı kilo alması kalça ağrılarının, erken başlamasına neden olabilir.

Kalça ağrısının nedenleri;

  • Hamilelikte, gevşeme hormonu artar. Bu gevşeme hormonu arttıkça, bel ve kalça ağrısına neden olabilir.

  • Siz ve bebeğiniz kilo aldıkça, kalça ve bel ağrısı ortaya çıkar. Hamilelikte, fazla kilo almamaya dikkat edin.

  • Bebeğiniz, karnınızın bir tarafına daha çok baskı yapıyorsa, duruşunuz değişebilir. Bu duruş bozukluğu da ağrılara neden olur.

  • Bazen, kalça ağrıları, kemiklerinizin çok fazla mineral ve kalsiyum kaybetmesinden dolayı olabilir.

  • Hamilelikte, çok rahat yatamadığınız için, sürekli yan yatmaktan, kalçanızda baskı sonucu ağrı olabilir.


Peki, hamilelikte kalça ağrısına evde neler yapılabilir?


  • Kalça ağrısının, en büyük ilacı egzersizdir. Hamilelikte, yapılabilecek egzersizleri uygulayarak, ağrınızı hafifletebilirsiniz.

  • Sıcak bir banyo, her zaman iyi gelir. Fakat suyun sıcaklığının, vücut ısınızdan yüksek olmaması gerekir. Banyo suyunuza, epson tuzu da ekleyebilirsiniz. İçinde, magnezyum sülfat vardır. Vücuda birçok faydası bulunur.. Aktarlardan, kolayca bulabilirsiniz.

  • Sıcak su torbası ile kompres yapabilirsiniz. Sıcak, ağrılı bölgede kan akışını hızlandırır. Bu da gevşemenize yardımcı olabilir.

  • Masaj, her zaman ağrılı bölgeye iyi gelen bir yöntemdir. Eşinizden, ağrılı bölgeye masaj yapmasını isteyebilirsiniz.
     Bu yöntemler, kalça ağrınızı tamamen geçirmese de geçici olarak sizi rahatlatabilir.


Merve Yüzlü

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu