İLİKLİ KEMİK SUYUNUN FAYDALARI | KEMİK SUYU ÇORBA TARİFİ   Kemik suyunun faydaları, saymakla bitmiyor. Tam bir, şifa deposu. Bebekler için, oldukça faydalı bir besin olan ilikli kemik suyunu, kaynatıp içirebileceğiniz gibi, bebeğinize çorbasını da yapabilirsiniz.

   Gelelim, ilikli kemik suyunun çocuğunuz ve sizin için faydalarına.


·       Kemik suyu, glutamin, kolajen, prolin gibi, maddeler içerir. Bu maddeler, insan vücudunda da bulunur. Eksikliği olduğu takdirde, insan vücudunda hastalıklara yol açar. İlikli kemik suyu, düzenli tüketildiği zaman, vücutta eksik olan maddeler, dengelenir.
·       Kemik suyunu, kısık ateşte ve sabit ısıda, ortalama olarak, 12- 15 saat kaynatmalısınız ki, içindeki vitamin ve mineraller, suyuna geçsin. Ne kadar çok uzun süre kaynatırsanız, o kadar faydalı olacaktır.
·      Buharlaşmasını engellemek için, düdüklü tencere de ya da büyük bir tencerede, kapağını açmadan pişirmelisiniz.
·      Suyun miktarını, iyi ayarlamanız gerekir. Su, kemiklerin üzerine çıkmayacak şekilde olmalı.
·       Kemiğin içinde bulunan ilik, insan iliği ile aynı olduğu için, bebeklerin ve çocukların gelişiminde, oldukça önemli. Gelişim çağında olan, ergenlik döneminde olan çocukların, mutlaka tüketmesi gerekir.
·       Hamileler tükettiği zaman, hem kendisine, hem de bebeğine, oldukça fayda sağlar.
·       İlikli kemik suyu, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan, kemik erimesini önler.
·       Beyin gelişimini destekler.
·       Kas ve kemik yapısını güçlendirir.
·       Eklemleri güçlendirir.
·      Kemiğin içinden çıkan ilikleri, suyuna ekleyip, bebeğinize bu şekilde de yedirebilirsiniz.
·      Bağırsakların ve midenin, iyi çalışmasını destekler. Kabızlık ile bağırsak problemleri olan çocuklara ve bebeklere birebirdir.
·      Bağışıklık sistemini, güçlendirir. Bebeğinizin, hasta olacağını anladığınız anda üç gün boyunca üst üste, bir diş sarımsak ile birlikte, ilikli kemik suyu çorba, yapabilirsiniz. Bu yöntem, bebeğinizin hastalığı, hafif atlatmasını sağlar.
·     Büyme hormonlarını dester.
·     Büyük bir tencerede, uzun süre kaynatıp çok olduğu takdirde, buzluğunuza, bulyon şeklinde ( marketler de buz küpleri poşeti satılıyor)  koyabilir ve bebeğinizin için yaptığınız bütün çorbalara ilave edebilirsiniz.
·      7. aydan itibaren, bebeğinize rahatlıkla verebilirsiniz.


   İlikli kemik suyunu, sadece, bebek ve çocuklar değil, her yaşta bireyin tüketmesi gerekir.İlikli Kemik Suyu Çorba TarifiMalzemeler;


  • Yarım çay bardağı şehriye
  • 1 diş sarımsak
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı ilikli kemik suyu

Terbiyesi için;


  • Bir küçük kase yoğurt
  • 1 yemek kaşığı un

Yapılışı;


   Şehriyeleri, tencereye alıp, su ile haşlayın. Şehriyeler haşlanırken, içine, sarımsağı rendeleyip, ekleyin. Bir tarafta da terbiyesi için, unu ve yoğurdu karıştırmaya başlayın. Topak kalmayana kadar karıştırın. Şehriyelerin içine, kemik suyunu da ilave edip, 2 dakika da o şekilde kaynatın. Şehriyeler pişince, yoğurt ve un karışımını ilave edin. Bir taşım kaynadıktan sonra, ocağı kapatabilirsiniz.

   Bebeğinize şifa olsun.Merve Yüzlü

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu