KIYMALI ISPANAKLI ÇORBA | EK GIDA  Bebekler için anne sütü kadar faydalı olan bir besin kesinlikle yoktur. Bebeklerin bağışıklık sistemi ile genel sağlığı için anne sütü en iyi ve ideal besleyicidir. Bebekler yeni doğduklarında organları henüz görevini tam yapamadığı için uygun olan besin anne sütüdür. Bebeklerin, mümkün olduğunca iki yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi gerekir. Altı aydan sonra ek gıdaya geçiş yapılır. Ek gıda bebeğiniz için önemlidir. Fakat anne sütünü de bırakmamak gerekir.  Her annede ve bebekte bu durum faynı olmayabilir. Bazı bebekler anne sütünü kendi bırakır. Bazı annelerin ise sütü azalır. Anne sütü üstünde birçok etken olabilir. Ama eğer bebeğinizde ve sizde herhangi olumsuz bir durum yok ise anne sütünü bırakmamanızda fayda vardır.

Ek Gıdaya Geçiş Süreci

  Ek gıdaya geçiş her bebekte farklılık gösterir. Bazı bebekler yutmakta zorluk çekmezken bazı bebekler ise zorlanabilir. Anne sütü kolay yutulan, sindirimde problem yaşanmayan bir gıdadır. Bebek, ek gıda takviyesinde şaşırabilir ve yeni tatları istemeyebilir. Çünkü vereceğiniz ek besin anne sütü gibi değil biraz daha katı olur. Yapılan çorbalar ve püreler yoğun kıvamlı olur. Ebeveyn olarak bu geçiş sürecinde sabırlı olmak gerekir. Ek gıdaya alışması için bebeğinize zaman tanıyın. Bebeğiniz üzerinde baskı kurup zorla vermeye çalışmayın.  İstemediği besinleri ara ara deneyin. Bebeğinize ek gıdayı vereceğiniz zaman aç olmasına dikkat edin. Normal emzirme zamanı geldiğinde ve bebek aç olduğunda yemeği vermeye çalışın. Bu işinizi kolaylaştırır.

  Ek gıdaya geçtiğinizde günde üç çay kaşığı ile başlayın. Alerjik reaksiyon olma ihtimaline karşı üç gün kuralını uygulayın.  Besinleri tek tek ve üst üste üç gün süre ile bebeğinize yedirin. Bu zamana kadar hep memeden emdiği için küçük küçük vermek ve alıştırmak gerekir. Çünkü iki beslenme şekli ayrıdır. Bebeğinizi ek gıda ile beslerken yatar pozisyonda olmamasına özen gösterin. Soluk borusuna kaçabilir. Olabildiğince az vermeye çalışın.

Ek gıda için bebeğinize yapabileceğiniz çok güzel tarifler var. Bunlardan bir tanesi de vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin kıymalı ıspanak çorbası.

Kıymalı Ispanaklı Çorba

 Bebeğinize bu tarz ek gıdalar yapmadan önce sebzeleri özenle seçmelisiniz. Özenle seçilen sebzeleri on dakika bol karbonatlı suda bekletip iyice durulayın. Bu çorba bebeğiniz için oldukça sağlıklıdır. Ispanağın en büyük faydası vücuda demir takviyesi yapmasıdır. Bu çorbanın içinde 5 çeşit sebze mevcut. Bebekler için fayda sağlayan birçok sebzenin tek bir çorbada buluşması bebekler ve bağışıklık sistemleri için çok faydalıdır.

Malzemeler;

  • Ispanak
  • 2 çorba kaşığı pirinç
  • 1,5 su bardağı su
  • 1,5 çorba kaşığı dana kıyma
  • Domates
  • Havuç (Yarısı)
  • Kabak (Yarısı)


Yapılışı;

 Sebzeleri güzelce sirkeli suda bekletip yıkadıktan sonra ıspanakları doğrayın. Domatesi, havucu, patatesi ve kabağı rendeleyin. Tencereye sebzeleri koyduktan sonra üzerine pirinç, kıyma ve suyu ekleyin. Dilerseniz rondodan, dilerseniz de süzgeçten geçirin.
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu