SAĞLIKLI BİR HAMİLELİK İÇİN 5 ÖNERİ
    Kadınların, yaşamlarında belki de en önemli evrelerinden biri hamileliktir. Hamilelik döneminde, mide bulantıları, halsizlik, kusma, kilo alma, mide yanması gibi bazı şikayetler olabiliyor. Fakat bu şikayetlerin yanı sıra, dünyanın en güzel duygusu bence hamileliktir. İçinde bir canlının var olması, senden bir parça olması, onun gün geçtikçe büyüdüğünü hissetmek harika bir duygu. Hamilelik sürecinde yaşanan şikayetleri, tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil ama alınabilecek bazı önlemler sayesinde, hamileliğiniz boyunca şikayetlerinizi, en aza indirmek mümkün. 


    Hamilelikte oluşan şikayetleri, en aza indirmek ve daha sağlıklı bir hamilelik geçirmek için 5 önemli önerimiz var.


1.     Mide bulantılarına karşı, beslenme alışkanlığınızı değiştirin! Özellikle, ilk hamilelikte ya da çoğul hamilelikte, mide bulantıları daha fazla olur. Mide bulantıları, hamileliğin 4-8 haftasında başlayıp, 16-17. haftada azalarak sonlanır. Bazı hamileliklerde, hamilelik boyunca devam edebilir. Bulantılar, genel olarak sabah saatlerinde olur.  Mide bulantıları, alınacak önlemler sayesinde, en aza indirilebilir. Gün içinde, az az ve sık yemek yemek, öğünler arasında az sıvı tüketmek, yağsız, tuzlu, kuru şeyler yemek bulantıları hafifletebilir. Sabah bulantılarınız için, kalktıktan hemen sonra, tuzlu kraker, galeta, simit tarzı gıdalar mide bulantınızı bastırabilir. Sabah bulantılarınız şiddetli ise, akşamdan baş ucunuza tuzlu bir şeyler koyup, uyandığınızda yataktan kalkmadan önce onları yiyebilirsiniz. Tatlılar, eğer bulantı yapmıyor ise tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur. 

2.      Bol miktarda, sıvı tüketmeye özen gösterin. Hamilelik boyunca, sık sık idrara çıkacaksınız. Bunun sebebi ise, büyüyen rahminizin idrar kesesine baskı yapmasıdır. Bazen, idrar kaçırmalar da olabilir. Ama sık idrara çıkılıyor diye sıvı tüketimini azaltmayın. Çünkü, sağlıklı bir gebeliğin en önemli koşulundan biri de yeterli sıvı tüketimidir. İhtiyaç olduğu her an, idrara çıkılmalıdır. Aksi takdirde, idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir.

3.      Hamilelik boyunca, aldığınız kiloya dikkat edin. Genel olarak hamilelik boyunca, 12-14 kilo almak normal sayılır. Aşırı kilo alımını önlemek için, şekerli, yağlı, unlu besinlerden uzak durulmalıdır. Obez hamileler de ise, 6 kilo idealdir.

4.      Vitaminleri, doğal besinlerden alın. Kalsiyum ve C vitamini bol olan besinleri tüketin. Süt, yoğurt, peynir, ceviz, badem, kuru bakliyatlar ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketin. Haftada 2 gün mutlaka balık tüketin.

5.      Leke tarzındaki kanamalara, dikkat edilmelidir. Bu tür lekelenmeler, gebeliğin her döneminde çok önemlidir. İlk 3 ayda oluşan kanamalar, yerleşme kanamaları olarak adlandırılır. Fakat düşük riski de taşıyabilir. Doktorunuzla irtibatta olmanızda, fayda vardır.

Merve Yüzlü

Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu