BEBEĞİNİZİN ÜŞÜDÜĞÜNÜ NASIL ANLARSINIZ?

   Yeni anne olduysanız, çevrenizden en çok duyacağınız şey ‘Bu çocuk üşüyor! ’ olur. Kültür olarak nedense, her yenidoğan bebeğin ya da küçük çocukların, sürekli üşüdüğü düşünülür. Siz de bu düşünceye kapılıp, bebeğini kat kat giydiren annelerden değilsinizdir umarım. Unutmayın, siz bebeğinizi ne kadar kalın giydirirseniz, bebeğiniz de o kadar sıcağa alışır. Bu durum bebeğinizin en ufak bir soğuk esintide, hastalanmasına neden olur. Bebeğinizi, ortama uygun giydirdiğiniz sürece, bebeğiniz üşümeyecektir. 
 Öncelikle şunu söyleyelim, siz nasıl giyiniyorsanız, yenidoğan bebeğinize bir kat fazla giydirmelisiniz. Bu kural, evde de dışarda da geçerli. Siz üşümüyorsanız, bebeğiniz de üşümez. 
Bebeğiniz uykudan uyandığı zaman, terlemiş ya da sıcak yatağından çıktığı için üşüyor olabilir. Yatağının yanında, bir tane yelek bulundurmak iyi olabilir. Uykudan kalktığı gibi yeleği giydirirseniz, sıkıntı olmayacaktır. 
 Peki, bebeğinizin üşüdüğünü nasıl anlarsınız? 
Bebeklerin, üşüyüp üşümediğini en iyi anlamanın yolu, vücut sıcaklığını ölçmeniz olacaktır. Vücut sıcaklığını ölçmenin en iyi yolu da, dijital termometre ya da temassız ateş ölçerdir. Bebeklerin vücut sıcaklığı, 36-37 derece arasında olmalıdır. 36 derecenin altında ise bebeğiniz, üşümüş olabilir. 37 derecenin üzerinde ise ya terlemiştir ya da soğuk algınlığından dolayı ateşi çıkıyor olabilir. 

Bebeğinizin bulunduğu odanın sıcaklığı da çok önemlidir. Bebeğin bulunduğu ev ya da odanın sıcaklığı 22-23 derece olmalı. 


Bebeklerinizin üşüdüğünü anlamanın bir diğer yolu ise, sırtına ve göğüs kısmına bakmaktır. Sırtı ya da göğüs kısmı soğuk ise, bebeğiniz üşüyordur.

Yenidoğan bebeklerin elleri ve ayakları, kan dolaşımının en uç noktaları olduğu için sürekli soğuk olur. Bu durum, çoğu anneyi yanıltabiliyor. Yani, bebeğinizin üşüyüp üşümediğini ellerine ve ayaklarına bakarak anlayamazsınız.

 Bebeğinize giydireceğiniz kıyafetler de çok önemlidir. Bebeğinize naylon ve polyesterli gibi sentetik kumaşlardan yapılan kıyafetler giydirmeyin. Bebeğiniz için en uygun olanı %100 pamuklu kıyafetlerdir. Yünlü kıyafetler, bebeğinizin hassas teni için uygun değildir. Yünün, alerji yapma ve bebeğinizin vücuduna değdiği yeri kaşındırma ihtimali olabilir. Örme yelekleri, bebeğinizin vücuduna değmeyecek şekilde, kıyafetlerinin üzerine giydirebilirsiniz. Merve Yüzlü
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu