EK GIDA DÖNEMİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

   


 Ek gıda dönemi, bebeklerin gelişimi için, çok önemli ve kritik bir dönemdir. Bu dönemde, annelerin yaptığı ve doğru bildiği  bazı yanlışlar var. Özellikle, ilk bebeğini kucağına almış olan anneler, ek gıda dönemi ile ilgili pek bilgi sahibi olmadığı için, bazı şeyleri çevresinden öğrenmeye çalışıyor. Anneanne, babaanne, konu komşu sürekli farklı şeyler söyleyebilir. Bilimsel araştırmalar, bebeğin bağırsak florasının, ilk 6 ay sadece anne sütünü sindirebildiğini kanıtladı. 6. aydan sonra da, doğru ve zamanında yetişmiş taze sebze ve meyveler vererek, bebeğinizi ek gıdaya alıştırmalısınız. 

   Ek gıda döneminde, annelerin doğru bildiği yanlışlara kısaca göz atalım.


   Ek gıdaya erken başlanmazsa, bebekler farklı tatlara alışamaz. Bu yanlış bir düşüncedir. Anne sütü, annenin yediği her yemeğe, baharatlara ve iklime göre farklılık gösterir. Bu da bebeğin, farklı tatlara alışkın olduğunu gösterir. 

   Gece sık uyanan bebekler, doymuyordur ve ek gıdaya başlanması gerekir. Öncelikle, bebeğinizin ayına göre, boyu kilosu ve huzuru çok önemlidir. Eğer, ayına göre bebeğinizin kilosu normal ise ve herhangi bir huzursuzluğu yoksa, ek gıdaya erken başlamak yanlış olur. 

   Özellikle, kahvaltılarda yapılan peynir, yumurta, zeytin, gibi her şeyi birbirine karıştırıp yapılan bulamaçlar yanlıştır. Bebeğinize her besini ayrı ayrı verin. Her şeyin tadını, şeklini bilsin.

   Ek gıdaya geçildiğinde ya da daha geçilmeden yapılan, en sık hatalardan biri de, bebeğe yemek sularını vermek. Daha önce de söylemiştik. Bebeğin bağırsakları, 6 aydan önce sadece anne sütünü hazmedebiliyor. Ek gıdaya geçildiği zamanda ise, yemeğin suyu değil kendisi verilmelidir. 

   Bebeğinize, bebe bisküvisi vermeyin. Yok illa da vermek istiyorsanız, evde kendiniz yapabilirsiniz. Ama hazır, paketli, işlenmiş ve içinde bir sürü katkı maddesi bulunan hiç bir gıdayı yavrularınıza vermeyin. Bebek bisküvisi tarifi için tıklayın.

   Bebekler, ilk defa tattığı bir yemeği yemek istemeyebiliyor. Bu, bebeğin bir daha o besini yemeyeceği anlamına gelmez. Bebeğinize bir kaç gün izin verin. Ve daha sonra tekrar deneyin.

   Son olarak, bebeğinize her vereceğiniz besini, blender dan geçirmeyin. Blender kullanmak, her ne kadar kolay olsa da yiyecekleri pürüzsüz kıvama getiriyor. Bu da bebeklerde, pütürlü gıdaya geçişi ve çiğneme alışkanlığını geciktiriyor. ( Ek gıda döneminin ilk ayı dışında blender doktorlar tarafından tavsiye edilmez. )


Merve Yüzlü
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu