BEBEK ODASI HAZIRLAMA ÖNERİLERİ   Bebeğinizin odasına geleceği günü sabırsızlıkla beklediğinizi biliyoruz. Mis gibi kokusu evinizi saracak, minik sesleriyle sizi mutluluktan uçuracak. Eğer bu yazıyı okuyorsanız bebeğinize kavuşmanıza az kaldı demektir. Deneyimli bir anne olarak sizlere bebek odası hakkında fikirler vermek isterim.
  

  • Mobilya Seçimi

Mobilya, odanın en önemli kısmı. Ne istediğinize, kaç sene kullanmayı planladığınıza iyi karar vermeniz gerekir. Klasik bebek odası dolapları oldukça küçük. Birkaç sene rahatlıkla kullanabileceğiniz gardrop zamanla size yetmeyecek. Bebeğinizin bazı kıyafetlerini saklamak isteyeceksiniz, bazıları bir sonraki sezon da giyilecek derken zaten olan kıyafetlerle de gardrop dolup taşacak. Ben bunları göz önünde bulundurarak üç kapılı, tavana kadar bir gardrop aldım. İkea’dan aldığım dolabın içini de istediğim gibi tasarladım. Yine İkea’nın her tarafı parmaklıklı olan beşiğini ve takıma uygun bir etejerini alıp mobilya olayına noktayı koydum. Mobilya seçiminiz ne olursa olsun duvara sabitlemeyi unutmayın. Bebeğinizin büyüdükçe mobilyalara tırmanarak keşfe çıkmaya çalışacağını sakın unutmayın!


  • Dekorasyon

 Dekorasyon, bebek odası için tadında bırakılması gereken bir konu bence. Ben sakin, sade bir oda tercih etmiştim. Kızımın odası hala sade. Duvar süsleri son yıllarda çok moda. Ben de bir duvarını yıldız stickerları ile süsleyip etejerinin üstüne de bebek odasına uygun birkaç dekoratif eşya koymuştum. Renk seçimim mordu. Halı ve perdede mor renk, mobilyalarda ise beyaz renk tercih ettim. Yatak için aldığım cibinliği Fransız dantelli seçtim. Sade odaya bir hava kattığını düşünüyorum. Sizler için tavsiyem bebeğinize uygun alanlar oluşturmanız. Adı üstünde bebek odası. Çok fazla karmaşa yaratmaya gerek yok. 

  Dekorasyon için bir tema oluşturabilirsiniz. Işıklandırma ile bebek odası için bir hava yaratabilirsiniz. Hamileliğiniz süresince bebek odası için kendin yap dekorasyon parçaları oluşturabilirsiniz. Örn; Halat ip ile bir sopayı sarıp duvara monte ettiğiniz rafa asıp bebeğinize minik bir askı yapabilirsiniz. Bu tarz birçok örnek için Pinterest'i ziyaret edin. 

 Dekorasyonda ve duvarlarda kullanacağınız renkler bebek odası için bir kimliktir. Oğlunuz olacak diye masmavi, kızınız olacak diye pespembe bir oda yapmanıza gerek yok. Renklerin koyu tonlarından uzak durun. Soft, sakin tonlar seçin. Birkaç pastel tonu kombinleyin. Erkekse gri, yeşil, beyaz. Kız ise, sarı, pembe, beyaz gibi. Bebek odası huzur odasıdır dekorasyona başlamadan önce bunu hatırlamanızda fayda var. Pembe yapmak istiyorsanız da pastel tondaki pembelerden seçin.  • Bebeğiniz İçin Alan Yaratın  Bebek odası dekorasyonu yaparken odanın, bebeğinizin özellikle ilk bir yılı için uygun olmasına özen gösterin. Bebek odası bebeğin yaşına göre şekillenmek zorunda kaldığı için ilk etapta çok yatırım yapılmasını doğru bulmuyorum. Bebeğiniz 7. ayından sonra oturacak. Bunu göz önünde bulundurarak onun için güzel bir oyun köşesi yapabilirsiniz. Ona zarar vermeyecek 6-12 ay oyuncakları ile süsleyeceğiniz bu köşeye arkasına da yaslanabileceği güzel bir minder koyabilirsiniz. Eğer alanınız büyük ise parmaklıklı oyun alanlarından tercih edip bebeğinizi güvenle yalnız bırakabileceğiniz bir ortam oluşturabilirsiniz.


  • Oyuncak


 Düşünülenin aksine çok oyuncak bebek ve çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Bu sebeple doğumdan itibaren odasını oyuncak ile doldurmanıza hiç gerek yok. Bebeklerin oyuncaklardan çok kap kacakla çok daha kaliteli vakit geçirdiğini de unutmamak gerekiyor.  Kısacası bebek odası dekore ederken, sakin, huzurlu ve kaliteli alan yaratmaya özen gösterin. Bebeğiniz emeklemeye başladığında zarar görmeyeceği eşyaların bulunduğu huzurlu bir ortam....


Sevgiyle kalın.

Esin Akarsu
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu