BEBEKLERDE GEÇ KONUŞMA NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?


      Bebeklerde ve çocuklarda geç konuşma, yaşıtları ile kıyaslanıldığında akıcı konuşamama ya da hiç konuşmama durumu olarak bilinir. Çocuklarda geç konuşmanın birçok nedeni var.İlk sebep, işitme problemi olabilir. İşitme problemi, doğumsal kaynaklı olabileceği gibi sonradan da olabilir. Çok sık hastalanan ve orta kulak iltihabı olan çocukların, işitme konusunda problemi olabilir. Bebeğinizin ayına ve yaşına uygun konuşma problemi olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak, bir işitme testi yaptırmanızda fayda vardır. 
    
 Konuşma gecikmesinde, sık karşılaşılan bir diğer neden ise, gelişimsel dil gecikmesidir.  Gelişimsel dil gecikmesi, konuşmaya bağlı olan merkezi sinir sisteminin tam gelişmemiş olmasıdır. Gelişimsel dil gecikmesinin nedeni, anne ya da baba yokluğu, çocuğa olan ilgi azlığı, aileden gelen genetik bir durum da olabilir. 

      Yarık damak, dil bağı gibi ağız içi problemler de bebeklerde, geç konuşmaya neden olur. 

  Otizm gibi zeka geriliği yapan hastalıklar da geç konuşmaya neden olur. Otizmli çocuklarda konuşma probleminin yanı sıra, iletişim ve davranış problemleri de bulunur.  Bu gibi durumlarda pedagog yardımı almak önemlidir. 

  Ek gıda dönemine geçildiğinde pütürlü gıda yemeyi reddeden bebeklerde dil kası gelişimi olması gerektiği gibi ilerlemediği için konuşma döneminde sıkıntılar yaşanabilir. 

Hangi Durumlarda Geç Konuşmadan Şüphelenilmeli?

  • Her yeni doğan bebek, işitme testinden geçmelidir.
  • 6-12 aylık bebekler -ba -ba -ma -ma gibi anlamlı sesler çıkarmıyor ise,
  • 12 aylık bebekler, “evet”, “hayır” gibi komutları anlamalı ve ismi ile seslenildiğinde bakmalıdır.
  • 12-16  aylık bebekler “baba” “dede” gibi kelimeleri söyleyebilmelidir.

Her zaman söylediğimiz gibi, bebeğinizin doktoru sizsiniz. Öncelik olarak, bebeğinizi siz çok iyi gözlemlemeli ve herhangi bir problem olup olmadığını anlamanız gerekir.


Bebeklerin Dil Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler


  • Bebeğiniz, doğduğu andan itibaren, onunla bol bol konuşun. Anlamaz diye düşünmeyin, dil gelişimini büyük oranda desteklemiş olacaksınız.
  • Herhangi bir problem gözlendiğinde, mutlaka bir uzmanla görüşün.
  • Çocukların, kendilerini ifade etmelerini engellemeyin. Çıkardığı seslere bile cevap vererek onu destekleyin.
  • Doğumundan itibaren klasik müzik dinletin.Sağlıkla kalın.

Merve Yüzlü
Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu