İKİNCİ ÇOCUĞA HAZIR MISINIZ?
    Çocuk sahibi olmak tartışmasız dünyanın en güzel duygusu. Minicik elleri, mis gibi kokusu size her şeyi unutturuyor. İlk bebeğinizi sağlıkla büyüttüğünüzde çevrenizdekiler sanki çok hadlerineymiş gibi ikinci çocuk ne zaman, artık ikinciyi yap kardeş olsun baskılarını kurmaya başlar. Sanki maddi manevi her şeyi kendileri karşılayacakmış gibi. İkinci çocuk kararında en önemli nokta annenin ne istediğidir. Siz bedenen ve ruhen ikinci çocuğa hazır mısınız?  İkinci çocuk için bir adım atmadan önce aşağıdaki soruları kendinize sorun. 

  • Vücudunuzun Doğuma Hazır Olduğunu Hissediyor Musunuz?

          İlk doğumunuzun ardından aldığınız kiloları veremediyseniz ya da doğumdan sonra daha çok kilo aldıysanız ikinci hamilelik sizi zorlayabilir. Doğum esnasında zorlanabileceğiniz gibi sonrasında da bebek bakımında sıkıntılar yaşamanız olası. Lohusalık döneminin olumsuz psikolojik etkilerini de göz önünde bulunduracak olursak fazla kilolarınız başınıza dert açabilir.


  • Psikolojik Olarak Hazır Mısınız?


     Çocuk doğurmak kolay. Peki ya bakmak? Dünyanın en güzel şeyi olan çocuk, bazı dönemlerde ebeveynleri gerçekten zorluyor. Uykusuzluk, diş çıkarma, ek gıda, tuvalet eğitimi, 2 yaş sendromu, 3 yaş sendromu, 4 yaş sendromu derken aynaya baktığınızda kendinizi çökmüş bir şekilde bulabilirsiniz. Bu gayet normal bir durum. Belli dönemleri atlattıkça ikiniz de iyileşeceksiniz fakat önemli olan bu dönemleri sil baştan yaşamaya hazır olup olmadığınız. İyi düşünüp tartmadan, toplum baskısı ile ikinci çocuğa karar vermeyin.


  • İlk Çocuğunuz Temel İhtiyaçlarını Kendi Giderebiliyor Mu?


İlk çocuğunuzun kendi ihtiyaçlarını gideremiyor olması sil baştan başladığınız sürece ekstra bir darbe olacaktır. Kardeş psikolojisi ile başa çıkmaya çalışan ilk çocuğunuz, kendi ihtiyaçlarını gideremeyecek durumdaysa bu ona ekstra bir çöküntü, size de ekstra iş olacak. Zaten gece gündüz uykusuz kalacak olan bedeniniz iyiden iyiye yorulacak demektir. İlk çocuğunuzun tuvalet, yeme-içme, uyku, giyinme...vb. temel ihtiyaçlarını kendi  kendine giderebildiğinden emin olun.


  • Ekonomik Durumunuz Uygun Mu?


 Evet kardeş çok önemli fakat ekonomik durumunuz bunu karşılayacak seviyede değilse ne kendinizi çıkmaza sokun, ne de çocuklarınızın geleceğinden çalın. Artık hayat çok pahalı ve herkesin kardeşi olacak diye de bir şey yok. Ayrıca her kardeş de kardeşlik görevlerini yapmıyor maalesef. Tek çocuğa hayatı boyunca verebilecekleriniz iki çocuğa verebileceklerinizle aynı olmayacaksa bence tek çocuk yapmalısınız. Çocuk sayısı arttıkça gelir bölünüyor. Bu sebeple çocuğunuza verebilecekleriniz ya eksiliyor, ya da kalitesi düşüyor.

  Naçizane kendi fikirlerimi paylaştığım fazlaca dobra yazımın sonuna geldik.  Kardeş fikriniz değişti mi yorumlara yazın lütfen.

Öperim
Sevgiler

Esin AKARSUDesigned with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu