BEBEKLERDE BÜYÜME ATAKLARIBüyüme Atağı Nedir?

Gelişimi boyunca bebekler, huylarının ve davranışlarının değiştiği dönemler yaşar. Bilimsel olarak incelenmiş ve büyüme atağı olarak adlandırılmış bu dönemler bebeklerde birçok önemli gelişmeye sebep olur.


Bebeklerde Büyüme Atakları Kaç Gün Sürer?

Bebeklerin genelinde 2- 4 gün süren büyüme atakları bazı bebeklerde haftalarca sürebiliyor. Her durumda olduğu gibi büyüme atağında da bebeğin geçirme şiddeti farklılık gösteriyor. Bazı bebekler çok hafif atlatırken, bazı bebeklerde çok şiddetli durumlar ortaya çıkabiliyor.


Bebeklerde Büyüme Atakları Hangi Haftalarda Olur?


5 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları

5. hafta bebeklerde ilk büyüme atağının haftasıdır. Değişen duygular dönemi olarak da adlandırılan bu haftada bebek, daha uzun süre uyanık kalmaya başlar. Etrafına uzun uzun bakar ve bu haftada ilk defa gülücük atabilir. Bu dönem bebeğinizin iç organlarının ve metabolizmasının önemli ölçüde geliştiği bir dönemdir. Kokulara duyarlılığı artar.

8 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları

Evet, ilk büyüme atağı yeni geçmişken bir diğeri kapıda! 8. hafta yeniliklerle dolu bir büyüme atağı haftasıdır. 8. hafta büyüme atağı 5. haftaya kıyasla daha uzun sürer. Oluşumlar dönemi olarak adlandırılan bu atak dönemi, bebeğinizin kafasını dik tutmaya başladığı dönemdir. Kafasını dik tutmaya başlayan bebek bir ses duyduğunda başını o yöne çevirir. Bir nesneye eliyle uzanmaya çalışabilir ve dokunur. Bu dönemde vücudunu incelemeye başlar. Özellikle ellerini ve kollarını dikkatlice incelediği bu dönem ayrıca yoğun gaz sancılarının yaşandığı bir dönem olur. Şiddetli gaz sancılarının bonusu da uykusuz geceler. Sabırlar diliyorum sevgili anneler. 

12 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları

12. hafta bebekte ciddi gelişim ve değişimler görülen bir atak haftasıdır. Bebeğiniz artık daha aktif. Gözüyle nesneleri takip eder ve sağa sola dönmeye başlar. Yardım ile karın üstü pozisyondan sırt üstü pozisyona döner. Hatta çok hareketli bebekler bu dönemde kendi başlarına tam tur dönebilirler. Benim kızım 3 aylıkken tam tur dönmeye başlamıştı. Bu dönemde bebeğiniz güçlenmeye başlar. Oyuncaklarını eliyle tutup sallar ve kendince sesler çıkarır. Salya akmaları da bu dönemde başlar. 12 haftalık atak döneminde gaz sancıları azalır. Uyku düzeni oturur.

14 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları

Merhaba yeni atak dönemi! 14. haftanın ortalarında başlayan bu dönem bir aydan uzun sürebiliyor. Bu dönem biraz sıkı geçecek. Bol bol enerji toplayın. Kendi adını duyan bebeğiniz artık dönüp bakacak ve tepki verecek. Gelişen parmak kasları ile oyuncaklarını sıkı sıkı tutacak. Anne ve babasını tanıyacak ve göremediğinde tepki verecek. Bu dönemde aynalarla dost olacak bebeğiniz, kendini aynada gördüğünde şirin tepkiler verecek.


23 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları

Bir aylık atak dönemini atlatıp tam bir oh çekeceksiniz ki üç haftalık yeni bir atak dönemi başlayacak. Bu dönemde bebeğiniz tam bir kaşif olma yolunda emin adımlar atacak. Eşyalara karşı ilgisi artacak ve merakla her şeyin altına, üstüne bakmak isteyecek. Bu dönem istediği bir şey için tutturmaya ve istediği yapılmayınca da huysuzlanıp ağlamaya başlayacak. Annesinden ayrıldığında huzursuz olacağı bir döneme girecek olan bebek, bu dönemde ek gıda ile tanışacak.


9 Aylık Bebeklerde Büyüme Atakları

9. ay civarında görülmeye başlayan bu dönem, eğlenceli olduğu kadar gel-gitli geçecek bir dönem. Aynada kendini tanıyan bebeğiniz alkış ve ce-eee gibi yeni oyunlar yapmaya başlayacak. Taklit yeteneğinin oluşmaya başladığı 9. ay büyüme atağı döneminde bebekler, emeklemeye başlar. Bu dönem değişken ruh hallerinin ortaya çıktığı, gülerken aniden ağlamaya başladıkları bir dönem. Kolay gelsin. :)

46 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atağı

Sevgili anneler, bu dönem yaklaşık 45 gün sürebiliyor. Sizi çok zorlayacak bir atak dönemi. 1 yaşına gelmesine az bir süre kalan bebeğiniz kim olduğu sorulan kişileri ve hayvanları gösterebilir. Bebeğiniz 2-4 parça yapbozlar yapabildiği bu dönemde, halka dizme oyuncakları ile de başarılı bir şekilde oynayabilir. Kucağınızdayken gitmek istediği yönü sorduğunuzda size gösterebilir. Huzursuzluk, inat, tutturma bu dönemde de olacak.


55 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları

Bebeğiniz 1 yaşını geçti. Bebeklik döneminde sefasını sürdüğünüz '' Koy köşeye dursun. '' günleri çok geride kaldı. Bu dönemde bebeğinize küçük sorumluluklar vermeye çalışın. Bir eşyayı ondan isteyip getirdiğinde teşekkür edebilirsiniz. Siz çamaşır toplarken ulaşabileceği yerlere çorapları asıp size yardım etmesini rica edebilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizi kağıt kalemle tanıştırabilirsiniz. İkiniz de birer kağıt kalem alın ve bebeğinize neler yapabileceği hakkında ışık tutun. Renkleri ve kalemi çok sevecek bebeğiniz için şahane bir aktivite olacak. Unutmamanız gereken sanatını evdeki eşyalara da icra etmek isteyeceği. Eşya ve giysileri boyamasına engel olmak için kalemleri yalnızca mama sandalyesindeyken vermenizi tavsiye ederim. Boyama bitince malzemeleri ulaşamayacağı bir yere kaldırmanızda fayda var. 


64 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları

Son iki atak haftası! Yeni bir atak dönemi olan 64. hafta sorumluluk dolu geçecek. Bebeğiniz bu dönemde tam bir görev adamı! Küçük sorumluluklarla onu oyalarken becerilerini geliştirmesine de yardımcı olabilirsiniz. Bu dönem bebeğinizin kendi eşyalarını ayırt edebildiği bir dönem. ''Benim'' dönemine girilen bu süreç sizin için zorlu geçecek. İstediğini yaptırmak için sonuna kadar inat edecek. Yapmazsanız da sinirlenip ağlayacak. Bu çizgi çok ince. Her istediğini yaparsanız bu çok uzun süre sizi zorlayacak bir döneme davetiye çıkarmanız demek olacak. Dengeyi iyi kurup her şeyi anlatarak onu sakinleştirmeye çalışın. Aksi halde 10 yaşındayken de laftan anlamayan, her istediğinin yapılacağını düşünen, yapılmayınca kontrol edemeyeceğiniz bir öfkeye bürünen bir çocuğunuz olacak. Büyük yaşlarda insan ilişkilerine de yansıyabilecek bu durum çocuğunuzun çevresindeki herkesin onun dediğini yapmak zorunda olduğunu düşünmesine yol açacak. Çocuklara sınır koymak hem onun açısından hem de aile dengesi açısından oldukça önemlidir.

75. Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları

Son atak dönemine hoş geldiniz. 2 yaş sendromunun temellerinin atıldığı bu dönemde bebeğiniz çocukluğa dönmeye başlar. Kendi karar ve isteklerine sahip olan bebeğiniz yapmasına izin vermediğiniz şeylerde öfke krizlerine girebilir. Etrafında söylenen ve yapılan her şeyi daha iyi kavrayan bebeğiniz sözcüklerle kendini ifade edebilir. Bu dönemde size en büyük tavsiyem sabırlı olmanız. Evet, bazı durumlarda zor olacak belki ama inatlaşarak ya da bağırarak sergileyeceğiniz yaklaşımlar bebeğinizin hada hırçın ve laf anlamaz olmasına sebep olacaktır. Gülümsemeyi yüzünüzden eksik etmeden konuşun. Sevin, okşayın. Unutmayın her dönem geçici ve bebeğiniz büyüdüğünde o günleri bile özleyeceksiniz.  Büyüme atakları bebeğinizin gelişim sürecini gösteren dönemlerdir. Bu dönemlerde bebeğinizin ruh halinin değişiklik göstermesi çok normal. En önemli şey sizin farkındalığınız ve bebeğinize sevgi ile yaklaşmanız. Bebeğinizi iyi gözlemleyin ve ihtiyaçlarına sevgi ile yaklaşın.


Sevgiler
Esin AKARSU


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu