BEBEKLERDE UYKU DÜZENİ NASIL OLUŞTURULUR?   

        Uyku düzeni hem anne, hem de bebek için oldukça önemli. Uyku düzeni olan bir bebek sağlıklı gelişir, bebeğinin uyku düzeni olan bir annenin psikolojisi yerinde olur. :) Uyku, biz annelerin sinir sistemini ayakta tutan en önemli şey. Uykumuzu aldığımızda ( ki bu bebeğin doğduğu andan itibaren imkansıza yakın bir hal alabiliyor. ) daha pozitif ve dayanıklı oluruz. Bebeğiniz beslenme ve uyku konusunda zor ise ve siz doğru yolu bulamamış iseniz sizin için zor aylar kapıdadır. 

  Bebekler hamur gibidir. İstediğiniz şekli verebilirsiniz. Bebeğinize karşı algılarınız hep açık olsun ve verdiği işaretleri algılayın. 

  Bazı bebekler uykuyu sever ya da düzene kolay alışır. Ben doğumundan itibaren kızımın uykusunda sorun yaşamadım. Doğduğu günden beri toplam uykusunu hesaplarım. Şu an 4 yaşında, gündüz uykusunu bıraktı ve ben hala, her sabah gece kaç saat uyumuş diye hesaplarım. Uykusunu ve beslenmesini hep saatli yaptım. Maksimum seviyede saatleri geçirmemeye özen gösterdim. Sonuç kızım hala 19:30- 20:00' de gece uykusuna yatar, 12 saat deliksiz uyur. Siz bebeğinize düzeni öğretmezseniz, çaba göstermezseniz gece 23.00 'lara kadar uyanık kalan, gecesi gündüzüne karışmış bir çocuğunuz olur.  

  Düzen oluşturmak için bilmeniz gereken ilk şey bebeğinizin ayına/ yaşına göre günlük toplam uyku ihtiyacı. Bu ana bilginin ardından bebeğinizin ayına/ yaşına göre kaç saat uyanık kalabileceğini ve gündüz kaç uyku yapması gerektiğini öğrenmelisiniz. ( Yazının sonunda sizin için yazmış olacağım. ) Bu bilgileri elde ettiğinizde elinize bir kağıt bir de kalem alıp hesaplayın. Kendinize bir çizelge oluşturun. 

Örnek;

7 Aylık Bebek Uyku Düzeni Çizelgesi

  • Günlük Toplam Uyku İhtiyacı 13.5- 16 saat
  • Gündüz Uykusu 2 Adet
  • İki uyku arasında 2.5 saat - 2 saat 45 dakika uyanık kalabilir.

Kalkış: 07:30
İlk uyku: 10:15
İlk uykudan uyandı: 12:15
İkinci uyku: 14:45
İkinci uykudan uyandı: 16:45
Gece uykusuna geçiş: 19:30

 Böylece bebek 12 saat gece 4 saat gündüz uykusu ile toplam 16 saat uyumuş olur. 


   Bebeğiniz gündüz uykularını 1 saatten az uyuyor ise bu uyku düzenini öğrenmediği içindir. 1 saat altı gündüz uykusu '' Felaket uykusu'' olarak adlandırılır. Evet bazı şeyler bebeğin huyudur ama bu kadarı değil. Bu noktada kendinize dönüp bakın. Bir yerde hata olduğu kesin. Bebeğin uyku saatini çok mu geçiriyorsunuz, ya da 6-7 aylık bir bebeği saat başı uyutmaya mı çalışıyorsunuz? Bunlar gibi birçok neden bebeğinizin kısa uyumasına sebep olabilir. Uyku ortamındaki şartları gözden geçirin. Fazla aydınlık ya da fazla mı gürültülü? Bebeğinizi kalın ya da ince giydirmiş olabilir misiniz? Bebeğiniz enerjisini atamadı mı? Ortam aşırı sıcak ya da soğuk mu? Bebeğinizi yanınızda yatmaya alıştırdınız da siz kalktığınız gibi uyanıyor mu? 

  Bebek uykusunu birçok şey etkileyebilir. Uyku düzeni oluşturma aşamasında bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bebeğiniz 6 aylık ve üstünde ise uyku eğitimi ile birlikte bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz. Detaylı '' Uyku Eğitimi'' yazı dizisi için tıklayın!Bebeğiniz Toplam Kaç Saat Uyumalı


0-1 aylık bir bebek 19-21 saat
2-3 aylık bir bebek 16-18 saat
4-6 aylık bir bebek 15-16 saat
6-9 aylık bir bebek 13.5-16 saat
10-12 aylık bir bebek 13-15 saat
13-24 aylık bir bebek 13-14 saat uyumalı.

Yukarıda belirtilen süreler bebeğin gece ve gündüz toplam uyku saatidir. Peki ya çocuğunuz iki uyku arasında kaç saat uyanık kalmalı?


Bebeğiniz Kaç Saat Uyanık Kalabilir?


Yeni doğan bir bebek 50-60 dakika
1-2 aylık bir bebek 1 saat- 1 saat 15 dakika
2-3 aylık bir bebek 1 saat- 1 saat 20 dakika
4-6 aylık bir bebek 1.5- 2 saat
7-9 aylık bir bebek 2 saat 45 dakika- 3 saat
10-12 aylık bir bebek 3- 4.5 saat uyanık kalmalı.


  Bebeğinizin altı temizse, karnı toksa ve gazı çıkmışsa uyumaması için bir sebep yok. Uyku saatlerini kaçırmayın ve toplam uyku sürelerine dikkat edin. Aslında sistem bu kadar kolay. :) Uyku saatini kaçırarak, çocuğunuzun verdiği işaretleri anlamayarak hata yapan maalesef sizsiniz. Bana soru sormak ya da yardım almak için Instagram'dan @anneceyorumlar hesabını takip ederek DM atabilirsiniz.Bol uykulu yıllar. :)

Sevgiler.


Designed with by Way2themes | Distributed by Esin Akarsu